9 Ocak 2010 Cumartesi

port forwarding


http://www.portforward.com/help/portcheck.htm
To setup port forwarding on this router your computer needs to have a static ip address. Take a look at our Static IP Address guide to setup a static ip address. When you are finished setting up a static ip address, please come back to this page and enter the ip address you setup in the Static IP Address box below.
Do not skip this step!

Open a web browser like internet explorer or Netscape. Enter the ip address of your router in the address bar of your browser. In the picture above the address bar has http://www.google.com in it. Just replace all of that with the ip address of your router. By default the ip address should be set to 192.168.1.1.

You should see a box prompting you for your username and password. Enter your username and password now. By default both the username and password are telekom. Click the Ok button to log in to your router.

Please visit our default username and passsword page, if the username and password shown above did not work for you.

Click the Security button near the left of the page.

Click the Port Forwarding button near the top of the page.

Click the New Entry link near the bottom of the page.

Enter the ip address to forward these ports to into the Local Host box. If you are forwarding ports so you can run a program on your computer, you should enter your computer's ip address into that box. Select User Definedfrom the Protocol drop down box.

Enter the name of the program into the Service Name box. It doesn't really matter what you put into this box, but something that will remind you why these ports are being forwarded would be a good idea.Click the New Server Ports link near the bottom of the page.

We will list a series of lines here that will show you exactly how to forward the ports you need to forward. MY-IPCAM Anywhere requires you to forward the TCP(9010) ports. Go ahead and enter the settings shown above into the Edit Service Server Ports menu and then click Ok.
Protocol


Source Ports:


Destination Ports:


When you are finished, click the Ok button.

When you're finished, click Ok near the bottom of the screen to save your changes.

And that's it! You're done!


To test if your port has been properly forwarded, you can use our Port Checker tool.

To Test If Your Port Is Open

 1. Download our PFPortCheck Program
 2. Install PFPortCheck
 3. Run PFPortCheck. Type in the port that you want to check, choose UDP or TCP, and click the Check Mebutton

İNTERNET-AĞ (WAN-LAN) NEDİR


İNTERNET-AĞ (WAN-LAN) NEDİR (Kaynak: www.portforward.com)

 • Router/güvenlik duvarının (firewall) ne olduğunu anlamak için ağın (network) ne demek olduğu konusunda genel bir bilgi sahibi olmanız gerekir. Bir ağın bileşenlerini basitçe açmaya çalışacağım. Meret'in notu:Nedense Ülkemizde ben dahil herkesin routerlere modem deme alışkanlığı var.
 • Yukarda gördüğünüz ağda (network) bir router/güvenlik duvarı (firewall) ve 3 adet bilgisayar var. Bu ağdaki router/Güvenlik Duvarı (firewall) altındaki üç bilgisayara internet bağlantısı sağlamaktadır.
 • Burada ağa (network) gelen yada giden her türlü veriyi (data, information) trafik olarak adlandıracağız. Örneğin bir e-mail gönderdiğinizde ağınızda trafik oluşmuş olacak. Routerin asıl işi ağımıza gelen yada ağımızdan giden trafiği yönlendirmektir. Bu konuyu daha sonra detaylı olarak göreceğiz.

 • Ağımıza değişik gözle tekrar bakalım.
 • Bu ağın iki parçaya bölündüğünü görebiliyoruz. Resimde mavi daire ile gösterilen İnternet [WAN (Wide Area Network)] ve yeşil daireyle gösterilen Yerel Ağ [LAN (Local Area Network)]. Eğer yeşil daire ile gösterilen yerel ağ kablosuz kurulmuşsa Kablosuz Yerel Ağ [WLAN (Wireless Local Area Network)] olarak adlandırılır. Bu ağlar birbirlerinden routerinizle ayrılmaktadırlar. İnternet (WAN) üzerindeki bilgisayarlar direk olarak yerel ağınızın (LAN) üzerindeki bilgisayarlarla iletişim kuramazlar. Aynı şekilde yerel ağınız (LAN) üzerindeki bilgisayarlar, internetteki (WAN) diğer bilgisayarlarla direk bağlantı kuramazlar.
 • İnternetteki (WAN) bir bilgisayar, yerel ağınızdaki (LAN) bir bilgisayarla bağlantı kurmak istediğinde, Intenetteki (WAN)bilgisayar verileri routerinize göndermek zorundadır. Routerinizde gelen bu veriyi yerel ağınızdaki (LAN) bilgisayara aktaracaktır.
 • Ayni sekilde yerel ağınızdaki (LAN) bir bilgisayar internetteki bir bilgisayara veri göndermek istediğinde veriyi routerinize göndermek zorundadir. Routerinizde gelen bu veriyi internete aktaracaktir.
 • Routerinizin doğru yere verileri aktarabilmesi için verilerin nereye gönderileceğini bilmesi gerekmektedir.
 • Şimdi Fiziksel Adres (MAC Address) ve IP adresden bahsedeceğim. İnternete bağlanabilen her cihaz bir fiziksel adrese(MAC Address: Media Access Control Address) sahiptir. Buna fiziksel adres denmesinin sebebi cihaza fiziksel olarak etiketlenmiş olmasıdır. Fiziksel adresden bahsettiğimizde onun hiç bir zaman değişmeyeceğini bilmemiz gerekir. Bu cihaz aşka bir cihaza monte bile edilse bu fiziksel adres değişmez. Meret'in Notu; Örneğin ethernet kartınızın bir fiziksel adresi vardır, bu kartı başka bilgisayarada taksanız bu fiziksel adres değişmez. Bu nedenlede bazı yazılımlar kullanıcıya lisans verirken ethernet kartının fiziksel adresine göre verirler. Ethernet kartınızı değiştirdiğinizde lisanslı yazılımız kullanılamaz. Özellikle CAD yazılımlarında sıkca karşılaşılır. 
 • Fiziksel adresler tekbaşlarına çok kullanışlı değildir. Çünki bigisayarlar bir birleriyle yalnızca fiziksel adres üzerinden iletişim kuramazlar ve bir IP adrese gereksinim duyarlar. Genellikle IP adresleri cihazlar açılınca atanır. Bilgisayarınızı açtığınızda internete giderek bir IP adresi alır ve ethernet kartınızın fiziksel adresine bağlar. IP adresin beraberinde Varsayılan Ağ Geçidinide (default gateway) alır. Varsayılan Ağ Geçidi (default gateway) sizin routerinizin IP adresidir.
 • Şimdi bilgisayarınız internete routerinizin üzerinden nasıl veri göndereceğini ve routeriniz de bilgisayarınıza (IP adresinize) nasıl veri gönderceğini bilir durumdadır. Bilgisayarınız bir başlatıldığında bir diğer bilgiyide, Alt Ağ Maskesini(Subnet Mask) alır. Temel olarak Alt Ağ Maskesi (Subnet Mask) bilgisayarınıza ait olduğu grup içinde kaç tane diğer IP adresine sahip olduğunu söyler. (The subnet mask basicly tells your computer how many other ip addresses it has in the group of ip addresses it belongs to.) Bu konuda daha detaylı bilgiyi Alt Ağ (subnet) sayfasında bulabilirsiniz. Şimdi ağımızda IP Adres ve Fiziksel Adres atanması konusuyla devam edelim. Burda Alt Ağ işini bırakıyoruz. Bu ağ üzerindeki bütün bilgisayarlar için Varsayıla Ağ Geçidi (Default Gateway) routerlerinin dahili IP adresleridir (Internal IP address).
 • Yukardaki resimde IP adresleri 10.0.0.x şeklindedir, 192.168.x.x şeklinde de olabilirler. Fiziksel adreslerde (MAC Address)xx-xx-xx-xx-xx-xx şeklindedir. Bunlar fiziksel adreslerin (MAC Address) ve IP adreslerinin standard şekilleridir. Dikkatinizi çekmiştir, burda routerinizin iki adet IP ve iki adet Fiziksel Adresi vardır. Routerinizin IP adreslerinden biri harici IP adresiniz (external address) diğeri dahili IP adresinizdir (internal IP address). Bu IP adresleri kapılar gibi düşünebiliriz. Harici IP adres (external address) internetten sizin ağınıza (network) açılan kapıdır. Dahili IP adres (internal IP Address) ise ağınızından (network) internete açılan kapıdır. Ağınızdaki bir bilgisayar internete bir veri göndermek istediğinde aslında veriyi routerinizin IP adresine gönderir, Routeriniz bu veriyi internete aktarır. İnternetteki bir bilgisayar ağınızdaki bir bilgisayara veri göndermek istediğinde eriyi routerinizin harici IP adresine gönderir, Routeriniz veriyi ağınızdaki bilgisayara gönderir.
 • Güvenlik Duvarını (Firewall) ayarladığımızda, routerimize hangi bilgisayara (IP adrese) verilerin gönderilmesine izin verdiğimizi söylemiş oluruz. Böylece ağımıza gelen veya ağımızdan giden veriler için kuralları belirlemiş oluruz.
 • Meret'in Notu: Tercümeye devam edeceğim
 • Firewalling 
  Generally when you setup a firewall, you want to set it up to block everything coming into your network. Most people don't really care about what is leaving their network, because they are causing the outgoing traffic to be sent. For instance, a virus free network would almost never catch a virus if it was not plugged into the internet. Viruii come from somewhere, ususally infected computers on the internet. So if you prevent those computers from sending you information, you protect your computers from viruii. The same is true for hackers. Prevent access to your network from the internet, and unless you know a hacker, you will never be hacked. So after everything is blocked, we can then go back an allow the traffic needs to be allowed into the network. Some traffic needs to be allowed into your network applications that require port forwarding. I'm going to write guides on how to block traffic and allow it through various routers. It has to be done per router, because every router is different. Please keep in mind the concepts presented above. Knowing them will make your configuration go much easier.

Tellcom için olan pirelli marka modem'de port açmak5 Ocak 2010 Salı

Port Açma PIRELLI A226G

Alıntıdır.. bağlantı için


Port Açma

PIRELLI A226GPIRELLI A226G Modemlerde Port ayarlarını yapmak için internet tarayıcınızda (internet explorer vb.) http://192.168.1.1 yazarak modeminizin setupına giriniz.
00

Size Username ve Password soracaktır. Değiştirmediyseniz default değerleri olan User name: admin ve Password : admin girip OK tıklayın.
resim-2

Aşağıdaki Home menüsü çıkacaktır. Sol taraftaki pencereden Security tıklayın.
home

Security menüsünde Minimum Security seçip, Port Forwarding tıklayın.
security

Port Forwarding menüsünde New Entry tıklayın.
PortForward

Add Port Forwarding Rule menüsü çıkacaktır.
Specify Public IP Address kutusunu boş bırakın. Sadece özel bir serverdan gelen bilgiler için port açmanız gerektiğinde kutuyu doldurursunuz, doldurduğunuzda menü değişecektir, çıkan menüde Public IP Address kutusuna serverin harici (external) IP adresini yazarsınız.
Local Host kutusuna aşağıdaki gibi Sabit IP haline getirdiğiniz bilgisayarınızın IP Adresini yazın.
Add
192.168.1.3

Protocol açılır kutusunda Show All Services tıklarsanız bir çok uygulama için hazır seçenekler göreceksiniz. Port açmak istediğiniz uygulama burda varsa seçin veOK tıklayarak yaptıklarınızı kaydetip çıkın, böylece port açmaya uğraşmanıza gerek kalmaz otomatik olarak port açılır ve Port Forwarding menüsündeki listeye ilave olur.
Eğer listede uygulamanızı bulamazsanız User Defined seçip kendinizin port açması gerekecektir.
protocol

User Defined seçmeniz gerektiyse aşağıdaki işlemleri yapmanız gerek..
Edit Service menüsünde Service Name kutusunu aşağıdaki gibi doldurup, New Server Ports tıklayın
EditService-1
eMule-TCP

Protocol, Source Ports ve Destination Ports kutularını aşağıdaki gibi doldurup, OK tıklayın.

EditSSPorts-22
TCP
Any
Single.....4662

EditSSPorts
UDP
Any
Single.....4672

Port Açma işlemlerini tamamladığımızda aşağıdaki menüde açtığımız portları göreceğiz, OK tıklayıp çıkacağız.
sonn
192.168.1.3
eMule-TCP

Son olarak Port Forwarding sayfasında açtığımız portların listeye girip girmediğini kontrol edip OK tıklıyoruz.
son
İşlem tamam
                                                                             
4 Ocak 2010 Pazartesi

Hotmail Live MSN Mail POP3 SMTP Desteği ve Ayarları


Hotmail Live MSN Mail POP3 SMTP Desteği ve Ayarları

9Evet yanlış okumuyorsunuz. Artık Hotmail, Windows Live Mail ve MSN maillerinize pop3 desteği ile erişebiliyorsunuz.
Aşağıdaki POP3 ve SMTP ayarları ile erişebilirsiniz.

POP3 Sunucu Adresi =  pop3.live.com
POP3 SSL Gerektirir seçili olmalıdır ve Port 995
Kullanıcı Adı (tam mail adresiniz) = test@hotmail.com veya test@live.com veya test@msn.com
Şifre = Hotmail, MSN veya LiveID şifreniz
SMTP Sunucu = smtp.live.com
SMTP Port 25 
Giden Posta Sunucu Kimlik Doğrulaması Gerektirir İşaretlenmelidir.

Thunderbird Kullananlar için:
POP3 ve SMTP sunucu adresleri üstteki gibi olmalı
POP3 bölümünde SSL seçili SMTP bölümünde TLS (if available) seçilmelidir.